Tortellinipytt med skogssvamp och kyckling
En läcker pastapytt på tortellini, trumpetsvamp och kyckling. Snabblagat med festsmak! Du behöverReceptet är för 4 personer.
Gör så här:Koka tortellinin i osaltat vatten tills den är nästan färdig. Häll upp i durkslag och spola hastigt i kallt vatten. Ställ åt sidan. Under tiden: Rensa svampen, finhacka lök och palsternacka. Tärna squashen/ auberginen. Kärna ur och klyfta äpplena. Skär kycklingen i skivor. Fräs den i en matsked smör tills den är genomstekt. Ställ åt sidan. Fräs svamp, lök och palsternacka i smör tills den är mjuk men inte fått för mycket färg. Blanda ner buljongen och vinet. Låt koka in någon minut. Ställ åt sidan. Fräs squashen i rapsolja, tillsätt äppelklyftor mot slutet. Blanda samman alla ingredienser och värm försiktigt. Smaka av med salt och svartpeppar. Servera varm, gärna med en grönsallad.
Tips! Rätten går snabbare med färsk pasta. Har du rester av färdiglagat kycklingkött passar det också bra och går fortare än att börja med rått kött.
|
|